Wkładki domaciczne, czyli spirale antykoncepcyjne, to jedna z nowatorskich metod antykoncepcji dla kobiet. Wyróżnia ją wysoka skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży, a dodatkowo wywołuje bardzo niewiele efektów ubocznych. Ten typ antykoncepcji jest polecany przede wszystkim tym kobietom, które urodziły już dzieci lub nie planują ciąży a także wszystkim tym, które nie mogą lub nie chcą stosować tabletek antykoncepcyjnych.
Wkładka domaciczna, czyli spirala antykoncepcyjna – historia
Spirala antykoncepcyjna to jeden z nowatorskich sposobów zapobiegania ciąży. Zamiennie określa się ją jako wkładka domaciczna. Okazuje się, że stworzono ją już bardzo dawno temu, jednak początkowo wkładka ta miała pomagać w leczeniu tyłozgięcia macicy, czyli pomagać w zajściu w ciążę, a nie jej zapobiegać. Badania oraz doświadczenia kobiet pokazały jednak, że skuteczność wkładek domacicznych w zajściu w ciążę była wyjątkowo niska. Dopiero po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji spirale wewnątrzmaciczne zaczęły być stosowane w celach antykoncepcyjnych. Duży skok popularności tej metody antykoncepcji nastąpił na początku XX wieku. Wówczas do jej produkcji zaczęto używać bardziej delikatnych materiałów. Wcześniej spirale domaciczne składały się z metalu oraz miały mnóstwo ostrych zakończeń, które powodowały u kobiet występowanie wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych, np. perforacji macicy.
Jak działają spirale antykoncepcyjne?
Obecnie spirale antykoncepcyjne wyglądają zdecydowanie inaczej. Produkuje się je z elastycznych plastików, dzięki czemu można je w odpowiedni sposób dopasować do charakterystyki danej macicy. Spirale zazwyczaj wyglądem przypominają kotwicę lub literę T bądź wygiętą literę S. Każda ze spirali dostępnych na rynku zawiera jednocześnie określone substancje, które sprawiają, że mają one pożądane przez kobiety właściwości antykoncepcyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o progestagenie – wtedy jest to spirala hormonalna.
Na rynku istnieją również spiralne antykoncepcyjne niehormonalne, które zawierają srebro, platynę lub złoto czy miedź. O wiele wyższą skutecznością charakteryzują się spirale hormonalne – uwalniają one stopniowo dawki hormonów, dlatego są rewelacyjnym sposobem na zapobieganie niechcianej ciąży. Ich skuteczność jest bardzo zbliżona jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Mają jednak ważną zaletę: nie wpływają negatywnie na żołądek oraz wątrobę. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu oraz wymioty nie powodują, że ich działanie zostanie zahamowane.
Którym kobietom zaleca się przede wszystkim zastosowanie wkładki domacicznej? Specjaliści są zgodni: na spiralę domaciczną powinny zdecydować się przede wszystkim te panie, które już urodziły dzieci oraz nie chcą mieć więcej potomstwa. Z wkładek domacicznych mogą również korzystać te kobiety, które nie chcą lub z pewnych powodów nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej w formie doustnej. Jeżeli kobieta w przyszłości chce mieć potomstwo, stosowanie spirali antykoncepcyjnej powinna koniecznie skonsultować z lekarzem. Po usunięciu spirali może wystąpić bowiem bardzo wiele efektów ubocznych, które skutecznie mogą uniemożliwić zajście w ciążę lub nawet spowodować, że dojdzie do poronienia.
Jak wygląda założenie spirali antykoncepcyjnej?
Zanim zostanie założona spirala antykoncepcyjna, kobieta w pierwszej kolejności powinna zostać dokładnie zbadana przez ginekologa. To on podejmuje decyzję odnośnie rodzaju oraz kształtu spirali – dzięki temu metoda antykoncepcji najlepiej będzie odpowiadała uwarunkowaniom organizmu danej kobiety. Tylko lekarz może usuwać oraz zakładać wkładki domaciczne.