Jak działają wkładki domaciczne?

Wkładki domaciczne, czyli spirale antykoncepcyjne, to jedna z nowatorskich metod antykoncepcji dla kobiet. Wyróżnia ją wysoka skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży, a dodatkowo wywołuje bardzo niewiele efektów ubocznych. Ten typ antykoncepcji jest polecany przede wszystkim tym kobietom, które urodziły już dzieci lub nie planują ciąży a także wszystkim tym, które nie mogą lub nie chcą stosować tabletek antykoncepcyjnych. 

Wkładka domaciczna, czyli spirala antykoncepcyjna – historia

Spirala antykoncepcyjna to jeden z nowatorskich sposobów zapobiegania ciąży. Zamiennie określa się ją jako wkładka domaciczna. Okazuje się, że stworzono ją już bardzo dawno temu, jednak początkowo wkładka ta miała pomagać w leczeniu tyłozgięcia macicy, czyli pomagać w zajściu w ciążę, a nie jej zapobiegać. Badania oraz doświadczenia kobiet pokazały jednak, że skuteczność wkładek domacicznych w zajściu w ciążę była wyjątkowo niska. Dopiero po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji spirale wewnątrzmaciczne zaczęły być stosowane w celach antykoncepcyjnych. Duży skok popularności tej metody antykoncepcji nastąpił na początku XX wieku. Wówczas do jej produkcji zaczęto używać bardziej delikatnych materiałów. Wcześniej spirale domaciczne składały się z metalu oraz miały mnóstwo ostrych zakończeń, które powodowały u kobiet występowanie wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych, np. perforacji macicy.

Jak działają spirale antykoncepcyjne?

Obecnie spirale antykoncepcyjne wyglądają zdecydowanie inaczej. Produkuje się je z elastycznych plastików, dzięki czemu można je w odpowiedni sposób dopasować do charakterystyki danej macicy. Spirale zazwyczaj wyglądem przypominają kotwicę lub literę T bądź wygiętą literę S. Każda ze spirali dostępnych na rynku zawiera jednocześnie określone substancje, które sprawiają, że mają one pożądane przez kobiety właściwości antykoncepcyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o progestagenie – wtedy jest to spirala hormonalna.

Na rynku istnieją również spiralne antykoncepcyjne niehormonalne, które zawierają srebro, platynę lub złoto czy miedź. O wiele wyższą skutecznością charakteryzują się spirale hormonalne – uwalniają one stopniowo dawki hormonów, dlatego są rewelacyjnym sposobem na zapobieganie niechcianej ciąży. Ich skuteczność jest bardzo zbliżona jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Mają jednak ważną zaletę: nie wpływają negatywnie na żołądek oraz wątrobę. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu oraz wymioty nie powodują, że ich działanie zostanie zahamowane.

Którym kobietom zaleca się przede wszystkim zastosowanie wkładki domacicznej? Specjaliści są zgodni: na spiralę domaciczną powinny zdecydować się przede wszystkim te panie, które już urodziły dzieci oraz nie chcą mieć więcej potomstwa. Z wkładek domacicznych mogą również korzystać te kobiety, które nie chcą lub z pewnych powodów nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej w formie doustnej.  Jeżeli kobieta w przyszłości chce mieć potomstwo, stosowanie spirali antykoncepcyjnej powinna koniecznie skonsultować z lekarzem. Po usunięciu spirali może wystąpić bowiem bardzo wiele efektów ubocznych, które skutecznie mogą uniemożliwić zajście w ciążę lub nawet spowodować, że dojdzie do poronienia.

Jak wygląda założenie spirali antykoncepcyjnej?

Zanim zostanie założona spirala antykoncepcyjna, kobieta w pierwszej kolejności powinna zostać dokładnie zbadana przez ginekologa. To on podejmuje decyzję odnośnie rodzaju oraz kształtu spirali – dzięki temu metoda antykoncepcji najlepiej będzie odpowiadała uwarunkowaniom organizmu danej kobiety. Tylko lekarz może usuwać oraz zakładać wkładki domaciczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *