Czy seks analny jest dla ciebie dobry?

Seks analny jest jednym ze sposobów na urozmaicenie życia intymnego, ale w pogoni za nowymi wrażeniami wiele osób nawet nie myśli, że ten rodzaj intymności może w niektórych przypadkach przynieść kłopoty zamiast przyjemności. Czy seks analny jest szkodliwy dla zdrowia? Nie, ale istnieją pewne zagrożenia, które mogą nie występować w przypadku seksu pochwowego lub oralnego. Seks analny jest bezpieczny, jeśli partnerzy odpowiednio się do niego przygotują.

Czy można zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową podczas seksu analnego?

Takie zagrożenie jest możliwe, w przypadku, gdy mężczyzna nie używa prezerwatywy. Wynika to z dużego prawdopodobieństwa powstania mikrourazów tkanek wewnątrz odbytu, co ułatwia przenikanie do nich patogenów. W błonie śluzowej odbytnicy, w przeciwieństwie do pochwy, nie ma komórek, które wytwarzają naturalny lubrykant, chroniący ją przed wysychaniem i tarciem, a także ma działanie przeciwdrobnoustrojowe. Trzeba mieć świadomość, że błona śluzowa odbytu jest cieńsza niż pochwa. Połączenie tych dwóch czynników zwiększa ryzyko mikropęknięć związanych z tarciem podczas seksu.

Ponieważ odchody, zawierają patogenne mikroorganizmy, przedostają się przez odbytnicę przy wydostaniu się z organizmu, bakterie mogą wnikać do uszkodzonej błony śluzowej. To zwiększa ryzyko ropni odbytu, które są wynikiem zakażenia tkanek głębokich i wymagają antybiotykoterapii. A ponieważ seks analny, praktykowany bez środków ostrożności, może prowadzić do infekcji bakteryjnych, znacznie zwiększa również ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak: rzeżączka czy chlamydia, zapalenie wątroby, HIV i opryszczka. Zakażenie infekcjami przenoszonymi drogą płciową następuje nie tylko przez mikropęknięcia błony śluzowej odbytu, ale także przez płyny biologiczne: krew, nasienie, naturalne nawilżenie genitaliów. Seks analny jest znacznie bardziej narażony na zakażenie wirusem HIV niż seks dopochwowy lub oralny.

Seks analny przy hemoroidach

Hemoroidom towarzyszy stan zapalny, rozszerzenie i krętość żył hemoroidalnych, które tworzą grudki wokół odbytnicy, mogą powodować swędzenie, lekkie krwawienie i ból. Ta choroba powoduje wiele niedogodności poza życiem intymnym, dlatego należy ją leczyć. Seks analny przy hemoroidach nie jest zalecany, ponieważ trudno będzie uniknąć uszkodzenia hemoroidów. Nieostrożne lub zbyt szybkie ruchy mogą powodować krwawienie, nasilone swędzenie i ból. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia hemoroidów i podrażnienia błony śluzowej odbytu, należy przestrzegać następujących warunków: zacząć powoli, nie spieszyć się, penetracja powinna być płynna. Lepiej jest wybierać lubrykanty przeznaczone specjalnie do seksu analnego: ze składnikami znieczulającymi (przeciwbólowymi), przeciwbakteryjnymi i regenerującymi i monitorować doznania podczas seksu analnego. Jeśli wystąpi ból, należy go natychmiast przerwać. Sam seks analny nie powoduje hemoroidów, ale jeśli są czynniki ryzyka takie jak siedzący tryb życia, siedzący tryb pracy, częste zaparcia, palenie, nadwaga, prawdopodobieństwo jego rozwoju wzrasta.

Przetoka odbytnicza: ryzyko związane z seksem analnym

Seks analny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania przetoki odbytniczej. Jest to bardzo rzadkie potencjalne powikłanie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji: powstania patologicznego otworu (przetoka), zaczynając od wewnątrz odbytnicy, a kończąc na zewnętrznym otworze w okolicy krocza, a także wnikaniu kału do organizmu. Przyczyną powstawania przetok jest ropne zapalenie tkanek odbytnicy i odbytu. Infekcja przenika do przewodów gruczołów odbytu poprzez uszkodzenie skóry okolicy odbytu lub mikropęknięcia w wyściółce odbytnicy, powodując zapalenie tkanki wokół odbytu. Zaatakowana tkanka stopniowo ropieje, co przyczynia się do wybicia się przetoki na zewnątrz i jej wyjścia na powierzchnię skóry. Ponieważ stolec zawiera ogromną liczbę bakterii, obecność przetoki stwarza zagrożenie infekcją narządów wewnętrznych i tkanek. Przetoki odbytu można pozbyć się tylko chirurgicznie. I chociaż jest to bardzo rzadkie powikłanie seksu analnego, nie należy zapominać o środkach ostrożności. Dlatego trzeba użyć odpowiedniego lubrykantu analnego i przerwać seks, jeśli powoduje ból lub inny dyskomfort.

Konsekwencje seksu analnego

Najczęstszą nieprzyjemną konsekwencją seksu analnego jest urazowe uszkodzenie błony śluzowej odbytu: pęknięcia. Powstają w wyniku ostrych tarcia lub głębokiego włożenia prącia przy niedostatecznym rozluźnieniu mięśni zwieraczy. Szczeliny odbytu powodują ból, który nasila się podczas wypróżnień i może krwawić. Ponadto infekcja łatwo je przenika. Długotrwałe szczeliny odbytu, w przypadku braku szybkiego leczenia, mogą przekształcić się w postać przewlekłą, którą można leczyć tylko operacyjnie. Nietrzymanie stolca to kolejne możliwe ryzyko związane z seksem analnym. Długotrwałe przeżywanie tego typu pieszczot prowadzi do nadmiernej stymulacji okolicy odbytu, co zaburza pracę receptorów zwieraczy odpowiedzialnych za uczucie pełności w odbytnicy. Skutkuje to nietrzymaniem stolca i niekontrolowaną produkcją gazów.

Przeprowadzone badanie wykazało, że istnieje potencjalny związek między nietrzymaniem stolca a seksem analnym. Naukowcy odkryli, że wśród osób, które uprawiały seks analny, częstość występowania nietrzymania stolca była nieco wyższa w porównaniu z osobami, które tego nie robiły. Częstą konsekwencją seksu analnego u kobiet jest zapalenie jelita grubego. Ta choroba to zapalenie błony śluzowej wywołane przez patogeny i infekcje przenoszone drogą płciową (mykoplazma, gronkowce, paciorkowce, chlamydia). Wbrew powszechnemu przekonaniu seks analny nie jest w 100% bezpieczny przed niechcianą ciążą. Faktem jest, że po stosunku plemniki mogą wyciekać z odbytu i dostać się do pochwy. I choć prawdopodobieństwo tego jest niewielkie, nie należy go wykluczać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *