Czy plastry antykoncepcyjne to efektywny sposób na uniknięcie niechcianej ciąży?

Wśród metod zapobiegania ciąży największą popularnością cieszy się antykoncepcja hormonalna. Jest to uwarunkowane tym, iż gwarantuje ona bardzo wysoką skuteczność. Dodatkowo, jest to bardzo wygodna metoda, ponieważ nie wymaga od kobiety sporego wysiłku. Do najpopularniejszych metod antykoncepcji hormonalnej zaliczamy tabletki oraz plastry. Niniejszy artykuł poświęciliśmy plastrom hormonalnym. Czy plastry antykoncepcyjne są dobrym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży?

Plastry antykoncepcyjne – skuteczna metoda zapobiegania ciąży?

Plastry antykoncepcyjne (transdermalny system antykoncepcyjny) to jeden z rodzajów antykoncepcji hormonalnej, którego wyróżnikiem jest wyjątkowo wysoka skuteczność. Hormony zawarte w takim plastrze trafiają do organizmu kobiety za pośrednictwem skóry, dzięki czemu nie oddziałują na wątrobę – w przeciwieństwie do klasycznych tabletek antykoncepcyjnych. W plastrach antykoncepcyjnych zawarte są hormony, dzięki którym kobieta mimo uprawia stosunków seksualnych nie zachodzi w ciążę. Z roku na rok plastry antykoncepcyjne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. W chwili obecnej plastry są sprzedawane wyłącznie na receptę. Taki dokument musi wystawić lekarz ginekolog.

Działanie plastrów antykoncepcyjnych

To, jak działają plastry antykoncepcyjne, z pewnością zastanawia bardzo wiele kobiet oraz ich partnerów. Warto wiedzieć, że sposób działania tak naprawdę jest bardzo zbliżony do tego, jaki ma miejsce w przypadku zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Hormony zawarte w plastrze przez skórę dostają się do organizmu. Działają w taki sposób na przysadkę mózgową, że nie dochodzi do owulacji. Za sprawą plastrów antykoncepcyjnych dochodzi do zmiany składu i gęstości śluzu szyjkowego. Dzięki temu ruchliwość plemników w pochwie jest znacznie ograniczona, a po kilku minutach dochodzi do ich obumarcia.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Do oceny skuteczności poszczególnych metod zapobiegania ciąży używa się zazwyczaj tzw. wskaźnik Pearla. Polega on na tym, że określa, ile kobiet na 100 zaszło w ciążę mimo stosowania konkretnej metody zapobiegania ciąży w ciągu dwunastu miesięcy. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych wskaźnik przy prawidłowym stosowaniu wynosi 0,3. Z kolei przy stosowaniu określanym jako “typowe”, wskaźnik wzrasta do 1,2. Dane te dokładnie pokazują, iż plastry antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod na uniknięcie niechcianej ciąży. Nie ma zatem się co dziwić, że tak wiele pań decyduje się na zakup takich plastrów.

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych

Kolejny atut plastrów antykoncepcyjnych to wyjątkowa prostota ich stosowania. Pierwszy plaster należy nałożyć w pierwszym dniu cyklu na czystą, nieowłosioną oraz zdrową skórę. Specjaliści zalecają, aby plaster naklejać najlepiej w okolicy podburza, ramion lub pośladków. Uwaga: każdy kolejny plaster należy przyklejać w innym miejscu. Miejsce na skórze, które wybierzemy, nie może być narażone na rozmaite otarcia, np. z powodu ciasnej odzieży. Całkowicie zabronione jest umieszczanie plastrów na piersiach.

Pożądane stężenie hormonów we krwi następuje już drugiego dnia od przyklejenia plastra. Utrzymuje się ono maksymalnie tydzień. Jest to taki czas, przez który plaster jest w stanie utrzymać się na skórze. Następny plaster należy przykleić zawsze po tygodniu, najlepiej o tej samej porze oraz w ten sam dzień tygodnia. Gdy miną trzy tygodnie, należy zrobić tygodniową przerwę. W trakcie tej przerwy powinno nastąpić krwawienie. Gdy mini siedem dni, należy ponownie rozpocząć stosowanie plastrów według powyższych zasad.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *