Czy można przesunąć termin miesiączki?

Miesiączka – uciążliwa fizjologia

Miesiączka to fizjologiczne zjawisko, które towarzyszy kobiecie w każdym cyklu. Jest symbolem płodności i młodości, jednak w wielu sytuacjach potrafi sprawiać problemy. Wakacyjny wyjazd, weekend z ukochanym czy ważne wydarzenia rodzinne – w tak ważnych chwilach kobieta wolałaby nie myśleć o menstruacji, przeciekaniu czy konieczności wymiany podpaski. Są sposoby na to, by w danym miesiącu przesunąć miesiączkę lub jej w ogóle nie przeżywać, jednakże opierają się na działaniu hormonów.

Po co kobiecie jest potrzebna miesiączka?

Miesiączka ma bardzo ważne zadanie, mimo iż potrafi być uciążliwa. Większość pań przyzwyczaja się do menstruacji, z czasem traktując ją jako coś całkowicie normalnego. Pojawia się w okolicy 12-14 roku życia i trwa aż do menopauzy. Jest symbolem płodności organizmu, a także świadczy o zdrowiu kobiety. Nie zawsze zanik menstruacji jest związany z ciążą – może oznaczać nadmierny spadek wagi, rozwój chorób narządów rodnych czy nawet stres. Menstruacja to złuszczanie się błony śluzowej macicy, która w danym miesiącu nie przyjęła zapłodnionej komórki jajowej. Bez miesiączki nie ma płodności, błona macicy nie wzrasta i w takich okolicznościach ciężko jest liczyć na naturalne zapłodnienie. Można więc traktować prawidłowość cyklu miesięcznego za oznakę zdrowia, a zanik miesiączki lub jej nieregularność powinna zostać skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Jak można przesunąć termin miesiączki?

Jest wiele sytuacji, podczas których krwawienie miesięczne może być kłopotliwym i wstydliwym doświadczeniem. Istnieją jednak sposoby na to, by miesiączkę przesunąć. W tym celu można wykorzystać doustne środki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które przyjmuje się przez 21 dni, następnie pozostawiając 7-dniową przerwę na tzw. krwawienie z odstawienia. Jeśli zamiast zastosowania przerwy zostanie rozpoczęty nowy blister, w tym miesiącu krwawienie nie wystąpi (mogą pojawiać się jednak lekkie plamienia). Podobnie można skrócić krwawienie z odstawienia, rozpoczynając nowy blister tabletek wcześniej, nie robiąc zalecanych 7 dni przerwy, a np. 4 dni. Warto podkreślić, że tabletki jednoskładnikowe nie sprawdzają się podczas przesuwania okresu.

Inną metodą na przesunięcie menstruacji są preparaty hormonalne, które nie należą do grona antykoncepcji. Są to preparaty o nazwie Provera. Zawierają syntetyczne hormony, które powodują przesunięcie terminu miesiączki i są dostępne na receptę. Tabletki są alternatywą dla kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Lekarz ginekolog lub nawet lekarz rodzinny mogą przepisać receptę na lek na przesunięcie miesiączki, o ile tylko kobieta ich nie nadużywa.

Czy domowe sposoby na przesunięcie miesiączki działają?

Na forach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących sposobów przesunięcia miesiączki. Jest to przyjmowanie witaminy C w dużych dawkach, zmiana diety czy klimatu. Warto pamiętać o tym, że cykl menstruacyjny jest regulowany poprzez hormony, dlatego też nie da się nim sterować przy wykorzystaniu naturalnych metod “na zawołanie”. Owszem, często wyjazd czy stres mogą wywołać opóźnienie miesiączki, jednak nie da się tego kontrolować z zewnątrz, a organizm sam wie, jak regulować swoją pracę. Nie warto więc wierzyć w domowe sposoby, szczególnie jeśli opierają się one na przyjmowaniu dużej dawki leków dostępnych bez recepty. W taki sposób można sobie tylko zaszkodzić, a okres i tak się nie przesunie. Może się również zdarzyć, że nadejdzie wcześniej niż jest spodziewany i również pokrzyżuje plany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *